Микола
Васильович Гоголь. Петербурзький етап життя і творчості письменника
Мета: формування предметних компетентностей: розширити
уявлення про життєвий та творчий шлях письменника, визначити вплив української
культури на розвиток його творчості, розкрити своєрідність творчого шляху і
протиріччя духовного світу письменника; розвивати словниковий запас
старшокласників, навички зв'язного мовлення, аналітичного мислення,
компаративного аналізу художніх творів; виховувати патріотизм, інтерес до
історичного минулого і культурної спадщини нашого народу; формування ключових
компетентностей: уміння вчитися: розвивати навички оцінювання
культурно-мистецьких явищ; комунікативної: розвивати навички роботи в групі;
інформаційної: розвивати навички роботи із джерелами інформації;
загальнокультурної: виховувати прагнення до літературної освіти, естетичний
смак; розширювати кругозір школярів.
Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу.
Міжпредметні зв'язки: історія, географія.
Обладнання: портрети письменника, виставка книг М. Гоголя, ілюстрації до творів, відеоматеріали, інтерактивні додатки, презентації.
Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу.
Міжпредметні зв'язки: історія, географія.
Обладнання: портрети письменника, виставка книг М. Гоголя, ілюстрації до творів, відеоматеріали, інтерактивні додатки, презентації.
Моє
серце назавжди залишиться
прив’язаним до священних місць
Батьківщини…
Микола Васильович Гоголь
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Слово вчителя. Його ім’я ставлять поруч із іменами Шекспіра, Сервантеса, Данте. Все його життя до сих пір залишається нерозгаданою таємницею. Його переслідувала містика і після його смерті залишилося більше запитань, ніж відповідей.
Ім’я цієї постаті – Микола Васильович Гоголь. Серед видатних митців української та світової літератури почесне місце належить Миколі Васильовичу Гоголю. Майстер художнього слова , він створив такі твори, що підкоряють читачів глибиною й правдивістю своїх образів, силою творчого узагальнення життя, художньою довершеністю. Творам Гоголя були притаманні ідейні та творчі суперечності, особливо в останній період творчості. Про його життєвий і творчий шлях ми і поговоримо на сьогоднішньому уроці.
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Слово вчителя. Його ім’я ставлять поруч із іменами Шекспіра, Сервантеса, Данте. Все його життя до сих пір залишається нерозгаданою таємницею. Його переслідувала містика і після його смерті залишилося більше запитань, ніж відповідей.
Ім’я цієї постаті – Микола Васильович Гоголь. Серед видатних митців української та світової літератури почесне місце належить Миколі Васильовичу Гоголю. Майстер художнього слова , він створив такі твори, що підкоряють читачів глибиною й правдивістю своїх образів, силою творчого узагальнення життя, художньою довершеністю. Творам Гоголя були притаманні ідейні та творчі суперечності, особливо в останній період творчості. Про його життєвий і творчий шлях ми і поговоримо на сьогоднішньому уроці.
IІІ. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Повідомлення вчителя про життєвий і творчий шлях М.В. Гоголя.
Микола Васильович Гоголь народився 20 березня (1 квітня) 1809 року в містечку Великі Сорочинці Полтавської губернії. Згідно з сімейними переказами він походив із старовинного українського козацького роду і був нащадком відомого козака Остапа Гоголя, що був у кінці XVII століття гетьманом Правобережної України.
У сім’ї Гоголів було 12 дітей: 6 хлопчиків та 6 дівчаток. Двоє старших не вижили, тому Микола був найстаршим серед дітей. Батько Гоголя, Василь Панасович Гоголь-Яновський був чудовим оповідачем і писав п'єси для домашнього театру українською мовою. Таке захоплення батька визначило інтереси майбутнього письменника — у Гоголя рано виявився інтерес до театру. Мати Гоголя, Марія Іванівна , уроджена Косяровська, видана заміж 1805 року у віці чотирнадцяти років. Наречений був удвічі старший за неї. Тож вона для Миколи була радше старшою сестрою, аніж матір’ю. Коли батька не стало, хлопцеві було всього 15. Він став єдиною опорою та надійним плечем для матері та молодших дітей.
Мовно-музична культура рідної землі знаходила свій вияв у виховній практиці бабусі Тетяни Семенівни, маминої мами. Уже з дитячих літ вона закладала в юного Миколу любов до мови та відчуття слова. Згодом він захопився збиранням українських народних пісень, прислів'їв та приказок, готував матеріали до українсько-російського словника.
У 1818-1819 роках — навчався в Полтавському повітовому училищі. Потім в 1821 році він вступив в клас Ніжинської гімназії, де вивчав юстицію. У шкільні роки письменник не відрізнявся особливими здібностями у навчанні. Добре йому давалися тільки уроки малювання і вивчення російської словесності. Писати у нього виходило лише посередні твори. У гімназії Гоголь особливо охоче вивчав давню українську історію, народні звичаї та усну народну творчість, з якими знайомився не лише з друкованих джерел, а й на ніжинських базарах, у передмісті Магерки, де мав багато знайомих. Пізніше ніжинські типи, окремі сценки увійшли до творів письменника.
Гоголь починає писати свої перші твори. Його літературним дебютом був твір «Ганц Кюхельгартен», хоча це видання чекав трагічний фінал. Можна виокремити його збірки: «Вечори на хуторі біля Диканьки», «Миргород», «Арабески», «Петербурзькі повісті». Під якими псевдонімами не писав М.Гоголь: Пасічник Рудий Панько, В. Алов, П.Глечик, Г.Янов, N.N. Ще в студентські роки Гоголь переймається соціальними негараздами і налаштовується на таку діяльність, «щоб бути по-справжньому корисним для людства»:
Мріючи про літературну діяльність, 1828 року Гоголь поїхав до Петербургу. Матеріальна незабезпеченість примусила його поступити на службу чиновником Департаменту уділів. Зараз варто зосередити нашу увагу на Петербурзькому періоді у житті письменника. Із 43 прожитих років у Петербурзі він прожив лише 8. Він не любив столиці Російської імперії. Гоголь писав, що при згадці про Петербург мороз проходить по шкірі і вона вкривається сирістю. Ніщо там не приносило йому радості і Петербург залишився до письменника холодним і байдужим. Там навіть немає музею Гоголя (є у Москві), а пам’ятник йому встановили лише на честь 200-ліття від дня народження письменника.
У Миколи Васильовича є збірка під назвою «Петербурзькі повісті». До неї увійшли такі твори: «Невський проспект», «Ніс», «Портрет», «Шинель», «Нотатки божевільного», «Коляска».
2. Презентація «Петербурзькі
повісті»
У Петербурзі Гоголь відчув себе драматургом. Тут на сцені Александрійського театру відбулася прем’єра його п’єси «Ревізор». На ній був присутній імператор Микола І. Після перегляду він промовив: «Ну й п’єска. Всім дісталося, а мені - найбільше». Цими словами імператор висловив своє позитивне ставлення до творіння Гоголя і врятував від нещадної критики з боку літературознавців.
Наприкінці 1833 року Гоголь клопочеться про місце пофесора історії в Київському університеті св. Володимира. Спонукала до цього, зокрема, й дружба з Михайлом Максимовичем, професором-земляком, етнографом, фольклористом, істориком, ботаніком, майбутнім ректором цього ж університету.
1835 року займає кафедру історії у Санкт-Петербурзькому Імператорському університеті, але через короткий час змушений полишити професорську діяльність. Він остаточно порвав з педагогічною діяльністю.
Невдовзі після прем'єри п'єси Гоголь виїхав на досить тривалий час за кордон, відвідав Німеччину, Швейцарію, Францію, Італію. В Італії пише перший том поеми-романа «Мертві душі», що виходить друком 1842 року.
1848 року Гоголь повернувся до Росії, посилено працював над другим томом «Мертвих душ», але незадовго перед смертю спалив рукопис. Невдовзі після цього Микола Васильович Гоголь помер. Останні 5 років письменник прожив у Москві.
У Петербурзі Гоголь відчув себе драматургом. Тут на сцені Александрійського театру відбулася прем’єра його п’єси «Ревізор». На ній був присутній імператор Микола І. Після перегляду він промовив: «Ну й п’єска. Всім дісталося, а мені - найбільше». Цими словами імператор висловив своє позитивне ставлення до творіння Гоголя і врятував від нещадної критики з боку літературознавців.
Наприкінці 1833 року Гоголь клопочеться про місце пофесора історії в Київському університеті св. Володимира. Спонукала до цього, зокрема, й дружба з Михайлом Максимовичем, професором-земляком, етнографом, фольклористом, істориком, ботаніком, майбутнім ректором цього ж університету.
1835 року займає кафедру історії у Санкт-Петербурзькому Імператорському університеті, але через короткий час змушений полишити професорську діяльність. Він остаточно порвав з педагогічною діяльністю.
Невдовзі після прем'єри п'єси Гоголь виїхав на досить тривалий час за кордон, відвідав Німеччину, Швейцарію, Францію, Італію. В Італії пише перший том поеми-романа «Мертві душі», що виходить друком 1842 року.
1848 року Гоголь повернувся до Росії, посилено працював над другим томом «Мертвих душ», але незадовго перед смертю спалив рукопис. Невдовзі після цього Микола Васильович Гоголь помер. Останні 5 років письменник прожив у Москві.
3. Перегляд відеоролика «Обличчя української історії: Микола
Гоголь». https://www.youtube.com/watch?v=XtbGj31BZ6w
4. Сторінка ФБ.
Музикотерапія. Відео « Україна з висоти пташиного
польоту»
Вчитель:
Він з Полтавщини, родом з
України
Книгам його судилось вічне
життя.
Він жив, писав, творив у
Росії
Та про свою Батьківщину -
не забував.
Учень:
Його серце любило, рідну
неньку,
Дарувало людям всім своє
тепло.
Він сміявсь з чиновників
нещирих -
Так боровся за людське
добро.
Світ багато довідався про Гоголя і Україну,
Про її народ, про біди з творів мудреця.
Він відкрив усім націям
вільну Україну,
Тому його всі твори не
знають забуття!
Слово вчителя: Земля України, це
вона вигодувала, викохала Гоголя, і то не лише фізично, а – духовно, з дитинства
наділивши його красою своєї поезії, буянням пісенної творчості, епічною
величавістю дум, фантастичністю казок, переказами й легендами, дивовижно щедрою
барвистою образністю – всіма багатющими плодами народного духу.
5.Презентація Гоголь і
Україна.
Експрес опитування «Доповни речення
Учні протягом 2-3 хв виконують завдання на аркушах, доповнюють речення, вписуючи основні факти із біографії письменника.
Микола Васильович Гоголь народився у містечку _______________________________ ________________ у ________ році. Освіту майбутній письменник здобував у ________________________________, а згодом у _________________________________________________. У 1828 р., мріє про літературну діяльність і переїжджає до _________________. Його перший твір мав назву ___________________________________________. Збірки, які вийшли з-під пера Гоголя: ___________________________________ ____________________________________________________________________. Письменник багато подорожував і відвідав _______________________________ ____________________________________________________________________. Серед найвідоміших творів письменника - ________________________________ ____________________________________________________________________. Життя Миколи Гоголя обірвалося у ___________ році. Похований письменник у _______________.
6. Повідомлення вчителя про популярність образу Гоголя та його вплив на розвиток культури та архітектури.
Багато творів Гоголя були екранізовані або за їх мотивами були створені кінороботи. Серед них – «Вечори на хуторі біля Диканьки», «Вій», «Пропала грамота», «Дума про Тараса Бульбу». В Україні існує щорічний фестиваль сучасного мистецтва ГогольFest.
Учні протягом 2-3 хв виконують завдання на аркушах, доповнюють речення, вписуючи основні факти із біографії письменника.
Микола Васильович Гоголь народився у містечку _______________________________ ________________ у ________ році. Освіту майбутній письменник здобував у ________________________________, а згодом у _________________________________________________. У 1828 р., мріє про літературну діяльність і переїжджає до _________________. Його перший твір мав назву ___________________________________________. Збірки, які вийшли з-під пера Гоголя: ___________________________________ ____________________________________________________________________. Письменник багато подорожував і відвідав _______________________________ ____________________________________________________________________. Серед найвідоміших творів письменника - ________________________________ ____________________________________________________________________. Життя Миколи Гоголя обірвалося у ___________ році. Похований письменник у _______________.
6. Повідомлення вчителя про популярність образу Гоголя та його вплив на розвиток культури та архітектури.
Багато творів Гоголя були екранізовані або за їх мотивами були створені кінороботи. Серед них – «Вечори на хуторі біля Диканьки», «Вій», «Пропала грамота», «Дума про Тараса Бульбу». В Україні існує щорічний фестиваль сучасного мистецтва ГогольFest.
7.
Презентація Кіноманія.
Письменнику та його творам присвячено
багато монет (додаток 1). На його честь споруджено багато монументів (додаток
2). У місцях, де Гоголь тривалий час жив і працював, відкрито музеї, зокрема, у
с.Гоголеве Полтавської області та у Москві, де письменник провів свої останні
роки життя. Все це свідчить про те, що нащадки пам’ятають про письменника,
шанують його та намагаються увіковічнити його ім’я.
8. Перегляд відеоролика про музей-садибу Гоголя на Полтавщині. https://www.youtube.com/watch?v=3B-OSgJ1DLA
8. Перегляд відеоролика про музей-садибу Гоголя на Полтавщині. https://www.youtube.com/watch?v=3B-OSgJ1DLA
9. Музеї Гоголя
10. Топ -20 цікавих фактів про Гоголя.
1. Святий Микола. Ім’я Микола письменник отримав на честь ікони святого Миколая, яка визнана чудотворною. Вона зберігалася у церкві Великих Сорочинців, де жили батьки письменника.
2. «Гоголь-моголь» Гоголь любив готувати і пригощати друзів варениками і галушками. Одним з його улюблених напоїв було козяче молоко, яке він готував особливим способом, додаючи у нього ром. Цю суміш він називав «гоголем-моголем» і часто, сміючись, говорив: «Гоголь любить гоголь-могоголь».
3. Сором’язливий парубок Він був вкрай сором’язливим. Щойно у компанії з’являвся незнайомець, Гоголь зникав з кімнати. Поговорювали, що він ніколи ні з ким не зустрічався. Ці твер-дження з’явилися, оскільки невідомо про його стосунки з жінками взагалі. Правда, навесні 1850 р. М.В.Гоголь робив пропозицію – першу і останню Анні Михайлівні Вієльгорській, але отримав відмову.
4. «Антиселфі» Гоголь дуже не любив фотографуватися – відмовлявся навідріз, закривався циліндром, морщив вуса і всіляко кривився. За таку поведінку його рідко запрошували на світські заходи, що ображало письменника.
5. «Гоголівський луна-парк» Винайшов перший атракціон. У Полтаві він переробив вітряний млин на колесо огляду і катав на ньому селянських дітей. На жаль, надійних способів страхування письменник не винайшов. Незадовго після відкриття атракціону приїхав ревізор і закрив гоголівський луна парк.
6. Інцидент на полюванні Гоголь ледь не застрелив Тургенєва. Якось одного разу на спільному полюванні один великий письменник випадково вистрелив в іншого. Кулю витягнули, рану перев’язали, накрили святковий стіл для перемир’я і інцидент був вичерпаний.
7. Знайомство через сварку Знайомство Гоголя з Пушкіним почалося зі сварки. Один із номерів літературного журналу відкривався віршем Пушкіна «Кавказ». Поряд надрукували якихось Янова і Глечика, яких Пушкін розкритикував і назвав «паперопсувачами». Коли він дізнався, що Янов і Глечик – псевдоніми Гоголя, зм’якшився, кажучи, що «нападав із ревності, боявся конкуренції».
8. Пушкінські рекомендації Джерелом сюжету для п’єси «Ревізор» став реальний випадок, який трапився у Новгородській губернії. Причому автору про цей випадок сповістив сам Пушкін. Якраз він і порекомендував Гоголю написати продовження твору, коли той не раз хотів покинути цю справу.
9. «Палаючий дебют» Сумна доля спіткала не лише останнє творіння Гоголя, а й перше. Проба пера – «Ганц Кюхельгартен», написаний під псевдонімом Алов палав так само, як остання праця уже підкованого майстра – 2-й том «Мертвих душ».
10. Неординарні захоплення У Гоголя були неординарні захоплення. Письменник відчував пристрасть до рукоділля. В’язав шпицями шарфи, кроїв сестрам сукні, ткав пояси, на літо шив собі хустки на шию.
11. Любитель мініатюр Обожнював мініатюрні видання. Не люблячи і не знаючи математики, він виписав математичну енциклопедію лише тому, що вона була видана в 16 частину аркуша (10,5*7,5 см).
12. «Лівосторонній пішохід» По вулицях і алеях завжди ходив з лівого боку, тому постійно стикався з перехожими. Ще боявся грози. Негода погано впливала на його слабкі нерви.
13. «Я соромлюсь свого тіла» Соромився власного носа і просив художників згладжувати на картинах цей недолік. Тому на всіх портретах його ніс виглядає по-різному.
14. «Антистрес» Коли писав, часто катав кульки з білого хліба. Друзям говорив, що це допомагає йому у вирішенні найскладніших завдань.
15. Любитель солодощів У кишенях Гоголя завжди лежали солодощі. Живучи в готелі, він ніколи не дозволяв прислузі забирати поданий до чаю цукор, збирав його, ховав, а потім гриз шматки за роботою чи розмовою.
16. «Фатальна хвороба» Відвідуючи в 1839 р. Рим, Гоголь заразився малярією. Хвороба відступила, але наслідки стали фатальними. Ускладнення викликали припадки, непритомність і видіння.
17. Заповіт Письменник у своєму заповіті ще за 7 років до смерті попереджав, щоби його тіло захоронили лише у випадку явних ознак розкладання. Ц потім стало причиною різних містичних припущень, що в дійсності письменника похоронили в стані летаргічного сну. Поговорювали, що при перепохованні у 1931 р. в його гробі був виявлений скелет з повернутим на бік черепом. Згідно інших даних, череп взагалі був відсутній.
18. «Містична ніч» В ніч на 12 лютого 1852 р. Гоголь спалив 2-й том «Мертвих душ». До 3-ої год. Він ревно молився, після чого спалив вміст свого портфеля, а потім ридав у своєму ліжку. 19. «Голгофа» Спочатку на могилі Гоголя лежав камінь, прозваний Голгофою. При перепохованні його замінили бюстом, а камінь поставила на могилі Булгакова його дружина. Так збулася фраза Булгакова, адресована Гоголю: «Вчителю, накрий мене своєю чугункою шинеллю».
20. «Спадщина» Письменник вів дуже скромний стиль життя. Опис майна Гоголя показав, що після нього залишилося особистих речей на суму 43 руб.88 коп. Його речі представляли собою цілковиті обноски і свідчили про байдуже ставлення письменника до його зовнішнього вигляду в останні місяці життя. Останні 2 тис. рублів Гоголь передав на благо чинність – нужденним студентам Московського університету. Ці гроші письменник не вважав своїми.
11.Вправа «Двохвилинне есе»
Запишіть власні враження від постаті видатного
українця – Миколи Гоголя.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.
Гра «Чи вірите ви,що…?»
Учитель.
Чи вірите ви, що…
-
рід М.Гоголя походить із давнього й
відомого українського козацького роду?(Так)
-
батько Миколи Васильовича не лише
захоплювався теаром,а й самостійно організову-вав домашній театр?(Так)
-
М.Гоголю подобалося грати в комедіях, а
особливо – жіночі ролі? (Так)
-
Гоголь у Ніженській гімназії вищих наук
навчався без особливого задоволення (Ні,
він вивчав історію,драматургію,літературу)
-
Його перша драма «Ганс Кюхельгартен» мала
в Петербурзі шалений успіх (Ні.)
-
М.Ю.Лермонтова вразила збірка «Вечорів»,і
він про неї сказав: «Ось справжня весе-лість,щира,невимушена…»(Ні,так сказав О.С.Пушкін)
-
сюжет композиції «Ревізора» підказав
М.Гоголю товариш А.С.Данилевський? (Ні.О.Пу-шкін.)
-
у Гоголя був літературний псевдонім
«В.Алов»?(Так.)
-
молодий М.Гоголь писав як романтик?(Так.)
-
«Арабески»- це другий цикл творів
М.Гоголя?(Ні,третій)
-
М.Гоголь спалив комедію «Ревізор»?(Ні, «Мертві душі».)
Рольова гра «Інтерв’ю з автором»
-
З яким настроєм ви писали збірку «Вечорів»
і «Миргорода»?
-
Чи змінився настрій, коли ви працювали над
«Петербурзькими повістями»?
-
Яке місце у вашому серці займала
Україна,коли ви жили за її межами,у Росії?
-
Що вас змушувало повертатися до України?
-
Як часто вам доводилося розмовляти
українською мовою?
V. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ
УРОКУ.
1. Інтерактивна вправа «Літературний нав1ігатор».
Вчитель називає місця, а учні пояснюють, як вони пов’язані з Гоголем.
• Великі Сорочинці • Ніжин • Полтава • Петербург • Москва • Італія
2. Творче завдання «Створення сенкану»
Учні складають сенкан (1-й рядок-2 іменники; 2-й- 2 прикметники; 3-й – 3 діє-слова; 4-й- ставлення до теми із 4 слів; 5-й- 1 слово, синонім до першого рядка, підсумок).
Микола Гоголь.
Дивний, загадковий.
Створює, сміється, страждає.
Безсмертних героїв у світ випускає.
Король сміх
1. Інтерактивна вправа «Літературний нав1ігатор».
Вчитель називає місця, а учні пояснюють, як вони пов’язані з Гоголем.
• Великі Сорочинці • Ніжин • Полтава • Петербург • Москва • Італія
2. Творче завдання «Створення сенкану»
Учні складають сенкан (1-й рядок-2 іменники; 2-й- 2 прикметники; 3-й – 3 діє-слова; 4-й- ставлення до теми із 4 слів; 5-й- 1 слово, синонім до першого рядка, підсумок).
Микола Гоголь.
Дивний, загадковий.
Створює, сміється, страждає.
Безсмертних героїв у світ випускає.
Король сміх
-
Що
вас особливо захоплює в житті й творчості М.Гоголя?
-
З
якими думками та вчинками митця ви не погоджуєтеся?
-
Що у
творчості Миколи Васильовича для вас залишається незрозумілим?
-
Як
ви вважаєте, М.Гоголь більше українець чи росіянин?
Прийом «Незакінчені речення»
У творах про Україну й
український народ М.Гоголь…
Серед моїх улюблених книжок такі
твори М.Гоголя…
Мрію до кінця навчального року
прочитати…
V І. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Вміти розповідати про життєвий і творчий шлях М.Гоголя, прочитати комедію «Ревізор».
Немає коментарів:
Нові коментарі наразі не дозволено.